Dokumentacja w spedycji międzynarodowej

dokumenty-spedycja-lead

Spedycja międzynarodowa jest działalnością, w której nie ma wielu miejsc na błędy. Naszej firmie zostaje powierzony ładunek i naszym obowiązkiem jest dostarczenie go w nienaruszonym stanie na miejsce docelowe. Jeżeli pracując na stanowisku spedytora, chcemy być pewni, że towar podczas całego procesu transportowego będzie bezpieczny i nie zostanie przy kontroli uznany za nielegalny, musimy dopilnować, aby dokumentacja przewożonego ładunku jest kompletna i skrupulatnie przygotowana. Jakie dokumenty potrzebuje ładunek, który ma zostać wywieziony z kraju lub przywieziony do niego?

Obowiązkowe dokumenty

Dokumenty dla każdego środka transportu towaru będą się różnić, jednak istnieją też takie, które są konieczne dla wszystkich przypadków. Zlecenie spedycyjne przyjęte przez spedytora rozpoczyna cały proces, a jego numer pojawiać się będzie od teraz na każdym dokumencie. Gdy do zlecenia przydzielimy środek transportu, konieczne jest dołączenie do ładunku instrukcji wysyłkowej, specyfikacji przewożonego towaru oraz międzynarodowy list przewozowy. Do odprawy celnej potrzebny będzie dokument SAD (Single Administrative Document) będący uniwersalnym dokumentem celnym przy wszystkich procedurach na granicach krajów. Na sam koniec naszemu klientowi wystawiamy rozliczenie za cały proces spedycyjny.

Wszystko zależy od sposobu transportu

W międzynarodowym transporcie drogowym najczęściej występującym dokumentem jest list przewozowy CMR, na podstawie którego, odbywa się przewóz. Przy transporcie morskim najczęściej usłyszymy o czarterze i nocie bukingowej. Różnica między nimi jest dość prosta. Ten pierwszy to umowa przewozu ładunków masowych żeglugą nieregularną. Nota bukingowa jest naszym pisemnym poświadczeniem, że towar określony w niej zostanie przyjęty na dany statek i dostarczony do konkretnego portu. Podczas transportowania ładunku drogą lotniczą potrzebny będzie lotniczy list przewozowy. Największą bolączką dla organizowania może być to, że składa się z aż z ośmiu egzemplarzy.

Jak sami widzimy, kwestia dokumentów w spedycji międzynarodowej nie jest prosta, ale przy odrobinie dokładności i wiedzy, będziemy w stanie bezproblemowo odnaleźć się w natłoku nowych informacji.