Ekogroszek

ekogroszek

Wraz z rozwojem ogrzewania pojawiło się na rynku wiele nowych rozwiązań. Jednym z nich jest ekogroszek. To paliwo w postaci stałej produkowane na bazie węgla kamiennego. Przeznaczone jest do wytwarzania energii cieplnej. Obsługiwany jest przez kotły z podajnikiem retortowym, które są ekologicznymi oraz ekonomicznymi urządzeniami grzewczymi. Wykorzystuje się je do zaopatrywania w energię cieplną gospodarstw domowych, obiektów komunalnych, czy przemysłowych.

Ekogroszek – charakterystyka

Ekogroszek to jeden z rodzajów opałów jakie mamy obecnie dostępne na rynku. Charakteryzuje się przede wszystkim dużo lepszą jakością i większą wydajnością niż pozostałe węgle. Zdecydowanie bardziej przyjazny jest dla środowiska. W obecnych czasach to naprawdę ważne. Produkcja z wysokokalorycznego węgla o małej zawartości wody, siarki oraz substancji niepalnych sprawia, że jest on niezwykle wydajny a przy tym daje naprawdę dużo ciepła. Ekogroszek po spaleniu to niewielka ilość popiołu. Pozwala to dłużej zachować czystość kotła. W produkcji osiąga on wielkości od 5 do 25mm. Nowoczesne piece z automatycznymi dozownikami węgla świetnie z nim współpracują. Niektóre z nich konstruowane są nawet specjalnie pod niego. Wystarczy wsypać worek i tu kończy się nasza praca. Wystarczy co jakiś czas sprawdzać stan surowca w piecu.

Ekogroszek – na co uważać?

W takich piecach można również palić innymi materiałami opałowymi. W przypadku jeżeli zabraknie nam ekogroszku można palić drewnem. Z pewnością jest to przydatna i doceniana funkcja. Niestety jak każdy produkt i ten doczekał się podróbek. Na rynku można trafić na oszustów, którzy będą chcieli sprzedać nam trefny towar. Składa się on z miału węglowego oraz lepiszcza. To o wiele gorszy produkt niż prawdziwy ekogroszek. Charakteryzuje się mniejszą kalorycznością oraz parametrami emisyjnymi. Z wyglądu ciężko odróżnić podróbkę od oryginału, dlatego zaleca się kupowanie ze sprawdzonych źródeł. Cena oryginału jest dosyć wysoka, więc lepiej nie popełniać takiego błędu. Dlatego właśnie jeżeli znajdziemy dobry skład opału należy się go bezwzględnie trzymać.