Jak działają płatności zbliżeniowe?

karta-platnicza-lead

Płatności zbliżeniowe stały się już tak  powszechne, że wielu z nas prawdopodobnie nie pamięta już swojego kodu PIN. Mimo że bardzo chętnie korzystamy z rozwiązań bezstykowych, to wciąż nie wiemy o niech za dużo. Jak działają karty zbliżeniowe? Jakie są ich zalety? Odpowiedź czeka na Was poniżej.

Jak to działa?

Wbrew pozorom, nie jest to wybitnie skomplikowana technologia, ani tym bardziej czarodziejska moc. Takie karty wykorzystują działanie indukcji elektromagnetycznej. Dzięki niej, kiedy zbliżymy przy płatności kartę na odległość pięciu centymetrów lub mniejszą, cewka znajdująca się w terminalu pobudzi cewkę karty, zasilając wbudowany w kartę układ RFID (radio-frequency indentification), który działa w standardzie NFC (near field communication). Układ odpowiednio moduluje sygnał wysłany przez kartę i wysyła do terminala sygnał, który zawiera w sobie wszystkie dane potrzebne do zawarcia transakcji. Tymi danymi są:

  • numer karty,
  • data jej ważności,
  • kod dynamiczny służący do autoryzacji transakcji zbliżeniowych.

Zalety

Zaletą numer jeden przy wykorzystywaniu takich kart płatniczych jest szybkość transakcji. Transakcja zamyka się w zaledwie kilku sekundach, a jedynie przy większych transakcjach może być wymagane dodatkowe potwierdzenie kodem PIN.

Płatności bezstykowe jak sama nazwa mówi, nie wymagają dotykania żadnego elementu czytnika, przez co nasza karta jest mniej narażona na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. W przypadku starszego brata karty zbliżeniowej, czyli karty z chipem i paskiem magnetycznym nawet przy kilkukrotnym wkładaniu karty do terminala widać było zniszczenia w postaci rys i otarć.

Inne opcje

Bardzo popularnymi rozwiązaniami stają się elektroniczne legitymacje studenckie z funkcją płatniczą lub karty płatnicze będące jednocześnie biletami na komunikację miejską. Co ciekawe, niedługo nie będziemy musieli nawet nosić ze sobą portfela! Wystarczy zaopatrzyć się w specjalną naklejkę, która będzie spełniać funkcję taga RFID, a nasz telefon zmieni się w kartę płatniczą.

 

Polacy pokochali łatwość w płaceniu zbliżeniowym. Mało kto wie, że właśnie nasz kraj jest w światowej czołówce wykorzystywaniu takich płatności i można się pokusić, że zostaniemy pierwszą nacją na świecie, która osiągnie liczbę 100% obsługiwanych transakcji bezstykowych.