Jak odróżnić białe złoto od srebra?

Czasem nawet specjaliści mają trudności z ocenieniem danej biżuterii i stwierdzenia, z jakiego tworzywa jest zrobiona. Białe złoto potrafi wyglądem do złudzenia przypominać właśnie srebro. Ten fakt potrafi spędzić wielu ludziom sen z powiek. Skoro istnieje coś takiego jak białe złoto, po co komu srebro? Co, jeśli rodzajów złota jest jeszcze więcej?

  1. Białe złoto
  2. Srebro
  3. Złoto różowe, zielone i czarne

Co to jest białe złoto?

Coraz bardziej popularne, białe złoto to nic innego jak złoto z domieszką innych metali, które zmieniają barwę tego metalu. Najczęściej jest to srebro (40% procent zawartości), które sprawia, że złoto zmienia kolor na bardziej srebrny. Dodaje się również pallad, nikiel lub cynk. Czasem powierzchnię biżuterii z białego złota pokrywa się warstwa rodu, które dodaje blask i połysk. Główną zaletą takich mieszanek jest większa twardość. W zależności od ilości złota wyróżnia się różne próby np. 9-karatowe złoto lub 18-karatowe (próba 24-karatowa ma 100% zawartość złota). Z wiadomych względów im niższa próba, tym cena również spada.

Srebro i platyna

Jedną z największych zalet srebra jest łatwość jego obróbki i, co za tym idzie, jego cena. Z czasem jednak srebrna biżuteria pokrywa się ciemnym nalotem, który powstaje w wyniki reakcji metalu z tlenkami siarki. By zwiększyć jego twardość, dodaje się innego metalu do stopu, zazwyczaj jest to miedź. Główną różnicą, którą można dojrzeć na pierwszy rzut oka, jest cena. Platyna, jako że jest twardsza od złota i bardziej odporna na uszkodzenia jest droższa od złota. Dodatkowo nie wywołuje reakcji alergicznych tak jak złoto czy srebro. Po pewnym czasie platyna pokrywa się patyną. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie biżuterii. Trzeba jedynie odpowiednio dobrać metodę do metalu, inaczej czyści się biżuterię ze srebra, a inaczej ze złota. Trzeba również wziąć pod uwagę wielkość biżuterii i dodatkowe kamienie szlachetne. Inaczej dba się o delikatne kolczyki, inaczej o złote pierścionki z cyrkonią i inaczej o pierścionki ażurowe.

Złoto w innych kolorach

Złoto nadal utrzymuje się w modzie, dlatego coraz częściej się z nim eksperymentuje. Oprócz białego złota powstało również złoto różowe, czerwone, zielone, a nawet czarne, czy niebieskie. Złoto różowe to stop złota ze srebrem i miedzią, która nadaje różowy kolor. Takiego stopu również używa się do produkcji biżuterii, w tym obrączek ślubnych. Najbardziej wyróżnia się prawdopodobnie złoto zielone i czarne. Jeśli ktoś szuka obrączek z jeszcze innego metalu, można również znaleźć obrączki z tytanu, które są najlżejsze ze wszystkich.

Podsumowanie

Z wyglądu białe złoto, srebro i platyna są bardzo do siebie podobne. To, co je najbardziej odróżnia od siebie to cena. Każdą z biżuterii, niezależnie od tego, z czego jest wykonana, trzeba regularnie czyścić, by nie pokryła się nalotem lub patyną. Różnice, których nie widać, to głównie inna odporność na porysowanie i plastyczność.

 

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Ergold Jewellery