Mała firma a księgowość: samodzielne rozliczenie i obowiązki prawne

Rozpoczęcie własnej drogi biznesowej w postaci założenia małej firmy czy działalności jednoosobowej, to często wejście na zupełnie nieznany dotychczas teren. Mimo wszystko młodym przedsiębiorcom bardzo często towarzyszy ogromna odwaga i samozaparcie, chęć uczenia się i robienia wielu rzeczy samodzielnie. Dotyczy to między innymi księgowości firmy. Dobry program do księgowości umożliwia samodzielne rozliczanie, a zatem niepotrzebne będzie angażowanie w to biura rachunkowego.

Samodzielne rozliczenie – obowiązki prawne

Jedna z najważniejszych informacji dla osób chcących samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy dotyczy tego, że fakt ten trzeba po prostu zgłosić. Robi się to już podczas zakładania działalności gospodarczej i wypełniania wniosku CEIDG – należy wskazać w nim podmiot, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie księgowości. Można wskazać tam zatem na przykład konkretne biuro rachunkowe, lub też zdecydować się na opcję księgowości prowadzonej we własnym zakresie. W tym przypadku odpowiednie pole dotyczące informacji o podmiocie prowadzącym księgowość zostawia się puste, lub ewentualnie wpisuje się dane własnej firmy. To za ten pierwszy obowiązek prawny dotyczący zgłoszenia faktu prowadzenia księgowości we własnym zakresie w przypadku małej firmy.

Program księgowy dla małej firmy – początki działalności

Na początku prowadzenia swojej działalności zwykle nie miewa się zbyt wielu klientów. W takim przypadku często przedsiębiorcy rezygnują z zakupu profesjonalnych programów do księgowości, decydując się na pracę tylko na excelu, lub na wystawianie faktur online za pomocą dostępnych w internecie edytorów. W pewnym sensie ma to na tym etapie rozwoju działalności spore uzasadnienie – to rozwiązanie tanie i nie wymagające większych inwestycji. Trudno jednak myśleć o powstaniu na takim sposobie działania wtedy, gdy poważnie myśli się o rozwoju swojej firmy. Wtedy program do wystawiania faktur oraz prowadzenia księgowości, staje się po prostu niezbędnym zakupem, bo danych jest coraz więcej. To już nie tylko jeden czy dwóch klientów oraz pojedyncze faktury w skali miesiąca, ale zdecydowanie więcej dokumentów finansowych do odpowiedniego księgowania i archiwizowanie.

Wnętrze programu online – Taxomatic 

Dobry program do księgowości dla małej firmy

Zakładając rozwój małej jednoosobowej firmy i coraz większą liczbę potencjalnych klientów, dobrze jest w którymś momencie zdecydować się na zakup renomowanego oprogramowania do prowadzenia księgowości we własnym zakresie. Lepiej zrobić to tak naprawdę wcześniej niż później, decydując się między innymi na takie opcje jak:
– możliwość naliczania przez program zaliczki na podatek dochodowy i VAT
– możliwość wygodnego księgowania faktur oraz faktur importowych
– możliwość wystawiania i korygowania PIT