Superksiężyc – ciekawe zjawisko astronomicze

superksiezyc-ciekawe-zjawisko-astronomicze

Już niedługo, bo 17 listopada będziemy świadkami dość rzadkiego zjawiska. Na niebie będziemy mieli możliwość zaobserwowania księżyca nienaturalnie dużych rozmiarów. O ile pogoda będzie nam sprzyjała (a wszystko na to wskazuje), warto wybrać się wtedy na spacer, by podziwiać naszego srebrnego satelitę w całej okazałości.

Superksiężyc – geneza zjawiska

Nazwa „Superksiężyca” została wprowadzona do powszechnej świadomości w 1979 roku przez amerykańskiego astrologa – Richarda Nolle. Przyczyna tego ciekawego zjawiska astronomicznego tkwi w eliptycznej orbicie Srebrnego Globu. Wyróżnić więc możemy dwa momenty, w których księżyc znajduje się kolejno, w najdalszej (apogeum) i najbliższej (perygeum) odległości od naszej planety. Różnica między tymi wychyleniami orbity to około 50 tysięcy kilometrów – jest więc zauważalna gołym okiem. Perygeum orbity to właśnie ten moment, kiedy możemy podziwiać na niebie zjawisko „Superksiężyca”. Dodatkowo musi jeszcze zostać spełniony warunek zachowania syzygium – momentu, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii. Mówimy wówczas, że Srebrny Glob znajduje się w perygeum syzygijnym swojej orbity. Ostatnio takie zjawisko mogliśmy podziwiać prawie 70 lat wcześniej – w styczniu 1948 roku.

Superksiężyc – kiedy oglądać?

Według NASA księżyc podczas czwartkowej nocy może być nawet o 14 procent większy i około 30% jaśniejszy, w porównaniu do pełni występującej podczas apogeum jego orbity. Oba zdarzenia astronomiczne, konieczne do wystąpienia tego zjawiska, a więc pełnia i perygeum księżycowej orbity, wystąpią w dość niewielkim odstępie czasu. Księżyc ukaże się nam w całej swej okazałości w czwartek 14 listopada o godzinie 12:22, a w najbliżej odległości od naszej planety (około 356 tysięcy kilometrów) będzie tego samego dnia o godzinie 14:52. Jeżeli jesteśmy fanami astronomii, to będzie to dla nas nie lada gratka, bo kolejne podobne wydarzenie będziemy mogli zaobserwować dopiero za 18 lat.

Nie pozostaje mi nic innego, niż życzyć nam wszystkim dobrej pogody, aby to ciekawe zjawisko było możliwe do zaobserwowania.