Testy automatycznego kuriera w toku

starshipjpg

Intensywny rozwój technologii to już przysłowiowy „chleb powszedni” naszej codziennej egzystencji, a wynalazki znane nam niedawno tylko z filmów i książek sci-fi coraz częściej towarzyszą nam w życiu. Jedną z ciekawostek którą chciałbym wam przybliżyć jest pojawienie się na drogach automatycznego kuriera – o kosmicznie brzmiącej nazwie – Starship.

Robot Kurier – jak to działa?

Robot aspirujący do roli kuriera został skonstruowany przez angielskich i estońskich naukowców. Jego zadaniem jest dostarczanie niewielkich, ważących do 15 kg paczek na niewielki dystans. Zasięg tego autonomicznego dostawcy to 5km od punktu nadania przesyłki. Starship posiada wiele nowatorskich cech, które umożliwią mu skuteczne dostarczenie paczki – między innymi bezproblemowo porusza się po schodach, co umożliwi mu dostarczenie zamówienia pod same drzwi klienta. W ruchu ulicznym robot porusza się z prędkością podobną do spacerującego człowieka, tj. około 5 km na godzinę. Rozbudowany system nawigacji i sieć kamer pozwala automatycznemu kurierowi identyfikować i omijać napotkane przeszkody, zarówno te nieruchome blokujące trasę, jak i przemieszczające się. Nadanie i odebranie przesyłki wymaga zainstalowania specjalnej aplikacji na telefon i złożenie zamówienia. Oczekując na dostawę, możemy za pomocą aplikacji śledzić aktualną pozycję kuriera, który po dojechaniu do miejsca docelowego wyda nam przesyłkę po wpisaniu odpowiedniego kodu. Rozwiązanie te jest obecnie testowane w warunkach miejskich, które stanowią o wiele większe wyzwanie niż wcześniejsze testy na przedmieściach. Starship podczas swojej trasy do odbiorcy musi w tych warunkach borykać się z o wiele większą ilością niespodziewanych zmiennych – testy są jednak obiecujące.

Podsumowanie

Automatyczny „Robo-Kurier” naziemny jest ciekawym rozwiązaniem i z pewnością sprawdzi się jako dobra alternatywa dla latających dronów, z których korzystają już obecnie niektóre firmy kurierskie. W przeciwieństwie do nich, Starship jest w stanie dostarczyć paczkę pod same drzwi, co jest szczególnie ważne, jeżeli adresatem przesyłki jest osoba o ograniczonej mobilności lub senior. Na tą chwilę zauważalnym minusem tego rozwiązania jest niewielki zasięg robota, który pewnie wraz z rozwojem tej technologii zostanie znacznie zwiększony. Z drugiej strony minus ten może zostać łatwo wyeliminowany przez stworzenie sieci miejsc z których kurierzy będą wyruszać do swoich klientów.