Źródła energii odnawialnej

zrodla-energii-odnawialnej-1

Rozwój współczesnych technologii i ich zapotrzebowanie na energie elektryczną jest w dzisiejszych czasach tak ogromny, że człowiek musiał wymyślić alternatywne źródła na jej pozyskanie. Ciągłe wzrastające zapotrzebowanie na energie, oraz możliwość zapewnienia bezpieczeństwa jej dostaw są kilkoma z głównych przyczyn dla rozwoju czystej i naturalnej energii.

Niekorzystne zmiany klimatu i tzw. „globalne ocieplenie” są spowodowane nadmierną emisją dwutlenku węgla do atmosfery i innych zanieczyszczeń np. ze spalania paliw kopalnych, które zanieczyszczają powietrze. Dużo mówi się także o samochodach, w których wymagane są coraz to bardziej rygorystyczne normy spalania, przez co producenci są zmuszani do projektowania mniejszych silników z większą mocą przez co są o wiele mniej trwałe niż produkowane kiedyś. Praktycznie każdy producent już ma w ofercie wersje modelu z elektrycznym silnikiem razem ze spalinowym, które są coraz popularniejsze za oceanem. Dzięki temu, że są tańsze w eksploatacji ponieważ możemy ładować ich silniki z gniazdka w domu czy garażu nie płacimy tak dużo za paliwo.

Energia słoneczna

Podstawowym odnawialnym źródłem energii jest energia słoneczna, jest to zdecydowanie najbardziej obiecujące źródło przynoszące wiele korzyści ekologicznych jak i ekonomicznych. Potrafi wytwarzać energię cieplną oraz elektryczną. Świetnie sprawdzają się panele słoneczne na dachach domów, które mogą służyć do podgrzewania wody i innych tego typu rzeczy, co jest absolutnie darmowe oczywiście oprócz samych paneli, które trochę kosztują. Warto nadmienić, że w niektórych państwach otrzymujemy na takie panele właśnie dopłatę rządową.

Energetyka wodna

Energetyka wodna również jest jednym z podstawowych i najważniejszych źródeł otrzymywania energii mechanicznej i elektrycznej. Opiera się przede wszystkim na wykorzystywaniu wód o dużym natężeniu przepływów i dużym spadzie. Energie możemy uzyskać także z fal lecz jest to bardzo trudne ponieważ trudno oszacować ich siłę i wysokość z jaką uderzają. Wszystkie opisane sposoby mogą być wykorzystywane w konstrukcjach takich, jak domy pasywne, których ideą jest ograniczenie zużywania energii w codziennym użytkowaniu.